Ostrov Lastovo – co tam vidět a navštívit?

Ostrov Lastovo je nejjižnější obydlený chorvatský ostrov. Název ostrova je starý přes tisíc let. Ilyrové nazvali ostrov Ladesta ve 4. stol. př. nl., Řekové ho přejmenovali na Ladestanos a Římané nazývali Lastovo jako Císařův ostrov. První známky toho, že lidé obývali ostrov pocházejí z doby bronzové a našli se v místní jeskyni Raca. První postavené město na ostrově je Ubli a jiná větší města jsou například Lastovo, Glavat, Pasadur, Skrivena Luka, Susac, a Zaklopatica. Místní obyvatelstvo zde žije ze zemědělství, rybolovu a z turismu. Turismus se na ostrově Lastovo teprve začíná rozvíjet, ale je možné, že za pár let to bude přední chorvatská destinace.

Krásy ostrova Lastovo

Krásy ostrova Lastovo

Cesta na Lastovo

Na ostrově Lastovo není letiště a dostat se sem dá jen lodí ze Splitu. Cestujete-li z domu autem, můžete se ve Splitu nalodit na trajekt – cesta trvá 5 hodin; bez auta lze nasednout na rychloloď, která vás na ostrov přiveze za necelé 3 hodiny. Ostrov Korčula se nachází 13 km severně. Ostrov Lastovo je spojen s pevninou trajektem a katamaránem ze Splitu do Ubli – přístavu na ostrově. Vzdálenost ze Splitu do Lastova je 130 km.

Lastovo je jeden z nejvíce zalesněných ostrovů v Jaderském moři a téměř 70% jeho rozlohy pokrývá les, který však v minulosti z části zničil požár. Z Lastova se lze dostat na ostrov Prezba po mostě.

Zajímavost: Ostrov Lastovo má 46 kostelů, 46 kopců, rozlohu 46 km2 a je součástí souostroví 46 ostrovů.

Město Lastovo je chráněná kulturní památka se spoustou vzácných renesančních staveb. Je zde mnoho sakrálních staveb z 11. století, množství kostelů, kaplí a budov z období Řecké a Římské nadvlády. Po první světové válce patřil ostrov Itálii, ale zdejší obyvatelé chtěli, aby byl ostrov přidělen zpět Chorvatsku. Proto prováděli různé akce proti italské vládě. Po druhé světové válce byl nakonec ostrov Lastovo vrácen Chorvatsku. Největší festival na ostrově se nazývá „Poklad“, trvá dva dny a slaví vítězství ostrovanů nad piráty. Lastovo je součástí souostroví 46 ostrovů, které na východě uzavírá maličký ostrůvek Glavat s majákem z roku 1884. Na západě končí souostroví ostrovem Sušac s jedním z nejdůležitějších majáků na Jadranu.

Od roku 2006 je Lastovo spolu s přilehlými ostrůvky chráněno jako přírodní park (park prirode Lastovsko otočje).

Aktivity na ostrově Lastovo

Jižní pobřeží vyhledávají turisté na člunech, jachtách a plachetnicích kvůli velkému a hlubokému zálivu u vesnice Skrivena Luka.

Na ostrově je 5 krásných jeskyní: největší z nich má název Rača, další jsou Grapčeva, Medvidina, Puzavica a Pozalica. Ostrov skrývá množství opuštěných zátok, kde vás nevyruší nikdo celý den. Milovníci windsurfingu, jachtingu, potápění a sportovního rybolovu si zde přijdou na své.

Zejména rybolov je zde vynikající, díky ohromným množstvím ryb (zejména tzv. Plava riba a muréna) a langust. Říká se, že pobřeží ostrova Lastovo je jedno z nejbohatších na podmořský život. Pokud budete chtít změnit koupání v moři za fyzickou aktivitu, doporučuji určitě výlet na nejvyšší vrch Hum nebo výlety k různým kostelíkům, řada z nich jsou sice již zříceniny, ale i tak nabízejí zajímavý pohled do historie. Ostrov je protkán několika turistickými a cyklistickými stezkami.

Základní informace o ostrově Lastovo

  • Počet obyvatel 792 (2011)
  • Rozloha 46,8 km2
  • Délka pobřeží 48,9 km
  • Nejvyšší vrch Hum (417 m nm)
  • Hlavní město Lastovo
  • Vzdálenost od Prahy cca 1086 km (do Splitu autem a pak musíte na trajekt)

Počasí na ostrově Lastovo

Ostrov Lastovo oplývá slunečným počasím a slunce svítí přibližně 2700 hodin ročně. Díky slunečnému počasí se ostrov řadí mezi nejslunečnější destinace na Jadranu. Průměrná teplota moře je během léta 27°C. Na ostrově Lastovo máte téměř naprostou jistotu, že vám dovolenou nezkazí déšť. Léta jsou hodně suchá, slunečná a zimy mírná, vlhká. Ročně zde napadne kolem 620 mm srážek.

Pro turisty je počasí na Lastovo ideální a málokdy se stane, že dovolenou zde pokazí špatné počasí. Hůře to mají místní obyvatelé, kteří však vodu čerpají ze studní a přehrad. Sníh padá na ostrově velmi zřídka – asi tak jednou za 10-15 let.

Turistické oblasti na ostrově Lastovo – co tam vidět a co tam navštívit

1. Městečko Lastovo

Lastovo je největší usedlost na ostrově ležící na svazích hory na severu ostrova. Jelikož Lastovo patřilo několik staletí pod republiku Lastovo, odrazilo se to i na místní architektuře. Nachází se zde řada historických památek, zejména kostelů. Mezi nejkrásnější pamětihodnosti obce patří kostel Sv. Kosmu a Damiána ze 14. století, kostel Sv. Vláha, kostel Sv. Josefa a zajímavé jsou unikátní komíny zvané fumari, které byly v minulosti symbolem jednotlivých rodin.

V městě Lastovo jsou četné možnosti ubytování, ale některým turistům může vadit, že k moři musí sjet, protože městečko Lastovo leží výše a dále od moře. V srpnu se v městečku Lastovo koná hudební festival Otok glazbe (Ostrov hudby). Z Lastova do městečka Ubli s benzinovou pumpou vede asfaltová cesta. V zátoce Sveti Mihovil, 20 minut chůze pod vesnicí, se nachází přístav, který kdysi sloužil k přepravě dřeva, vína a oliv do Splitu. Žije zde téměř 800 obyvatel, ale mnohým turistům připadá Lastovo jako městečko duchů. Je zajímavé ho navštívit.

2. Vesnička Ubli

Malá vesnička u zálivu Velo Lago na jihu ostrova Lastovo. Nachází se přibližně 10 km od vesničky Lastovo. Přístav u Ubli slouží k lodní přepravě do Splitu, Dubrovníku, na ostrov Mljet, Korčula a Hvar. Z Ubli je také pravidelné autobusové spojení s vesnicí Lastovo. V Ubli je jediná čerpací stanice na ostrově Lastovo.

V Ubli žije kolem 300 obyvatel, kteří žijí zejména z pěstování révy, oliv; rybolovu a turismu. Je zde půjčovna kol a díky množství cyklistických stezek je možné projet ostrov křížem krážem na kole. Moře u Ubli je velmi bohaté na podmořský život, který je považován za nejbohatší na Jadranu. Rybáři by si neměli zapomenout udice doma a vyzkoušet si pravé mořskou rybaření se zaručeným úlovkem.

3. Pasadur

Západ ostrova Lastovo skrývá klidnou vesničku Pasadur, která leží ve vzdálenosti 3 km od Ubli. Nad vesničkou se tyčí kopec Jurjev vrh s krásným výhledem na Pasadur a Ubli. Ve vesničce Pasadur je výběr ubytování v soukromí nebo v hotelu Solitudo, který nabízí také prezidentské apartmá. Je zde restaurace, která je však celkem drahá. Pasadur je obklopen nedotčenou přírodou a dvěma krásnými zálivy Velo Lago a Malo Lago s obdivuhodným podmořským životem.

4. Pasadur

Zaklopatica se nachází v zátoce Zaklopatica, na severní straně ostrova, s výhledem na ostrov Korčula. V Zaklopatici najdete kotviště, několik restaurací a potápěčské centrum.

Pláže na ostrově Lastovo

Mihalja

Pláž Mihalja leží jen 1 km od vesničky Lastovo a je populární mezi místními a jejich hosty. Je tvořena ze skal, betonového mola/přístavu a malá část je kamínková. Na pláži je bar, kde si můžete dát kávu, pivko nebo zmrzlinu. U pláže je přístav pro menší lodě a v blízkosti pláže je hřiště na plážový volejbal. Pláž je dostupná autem s dostatkem parkovacích míst. Dodatečnou atrakcí je zídka na skoky do vody.

Mali žal

Na jižní straně ostrova v části Skrivena Luka je populární pláž Mali žal. Pláž je vynikající pro děti a neplavce, protože moře se zde svažuje velmi mírně a je mělké i 10 metrů od břehu. Je však dobré nosit boty ke koupání, protože jsou zde i ostřejší kamínky.

Zaglav

Na západě ostrova Lastovo se nachází kemp Zaglav se stejnojmennou pláží. Pláž je skalnatá s dostatkem stínu z borovic. V kempu je kuchyň s plynovým sporákem a malý bar.

Lastovo je ostrov nedotčené a mimořádně krásné přírody. Proto je tou nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí strávit naprosto pohodovou a klidnou dovolenou.

Co vidět na ostrově Lastovo?

Lastovo je ideální pro milovníky aktivní i pasivní dovolené. Vzhledem k tomu, že ostrov je hornatý a převážně pokrytý lesy, je zde možnost pěší turistiky, procházek nebo cyklistiky; na ostrově jsou značené turistické a cyklistické stezky. Půjčení kol je možné pouze v osadě Pasadur. Na ostrově nejsou žádné jedovaté druhy (hadi nebo pavouci), takže se můžete bezpečně vydat na pěší túru. Pro ty, kteří mají rádi podmořský svět, jsou zde dvě potápěčská centra, v obcích Pasadur a Zaklopatica.

Zaklopatica

Zaklopatica

Hum je nejvyšší bod ostrova, odkud je za jasného počasí vidět ostrov Palagruža, Mljet a dokonce i Monte Gargano v Itálii. Odtud můžete v noci pozorovat oblohu; tvrdí se, že Lastovo je místo s nejhvězdnější oblohou v Evropě.

Hum na ostrově Lastovo

Hum na ostrově Lastovo

Pořádají se také výlety lodí na ostrov Mljet nebo Palagruža nebo rybí piknik na pláži Saplun. Z moře je také možné vidět celý ostrov.

V 17. a 18. století se lidé z Lastova předháněli ve výrobě komínů každý krásnější a originálnější než ten druhý. Tak se ostrov Lastovo proslavil svými komíny (nazývanými fumari) a vysokými širokými terasami (sulari).

Nad městem Lastovo se nachází meteorologická stanice, která byla kdysi předhradí (Kastel) postavená vládou Dubrovníku.

Ve Skrivena Luka najdete jeden z nejstarších majáků na Jadranu, maják Struga. Je to tam moc pěkné.

Maják Struga na ostrově Lastovo

Maják Struga na ostrově Lastovo

Na ostrově je celkem 46 kostelů pocházejících z 12. až 15. století. Hlavním kostelem je kostel sv. Kuzmy a Damiána, starý nejméně sedm století. Má mnoho cenných obrázků a relikvií a také bohatou pokladnici.

Lastovo je nejvíce známé svým karnevalem Lastovski Poklad, který připomíná vítězství nad piráty. V srpnu se na ostrově koná jazzový festival.

MAPA: Kde je ostrov Lastovo